Friday, April 11, 2014

تصاويرروستایی‌ با‌ چشمه‌های‌ بنزین !

در رژیم جنگ افروز ولایت فقیه که از صدر تا ذیل آن آلوده به فساد است و در 35 سال گذشته آمدناشی از فروش نفت به جای اینکه اختصاص به ساختار های زیربنایی اقتصادی – صنعتی – کشاورزی – خدماتی و توسعه وپیشرفت و اشتغال در کشور و حفاظت از محیط زیست   داده شود به ویژه  صرف سرمایه گذاری برروی صنایع  نفت و گاز شود که شاهرگ حیاتی منبع در آمدر ارزی کشور ند. ولی صرف جنگ افروزی وغارتگری و برنامه ی هسته ا ی و صدور بحران وارتجاع وتروریسم به برون مرز  همراه با آلودگی محیط زیست شده است. برای همین بدلیل عدم توجه  و رسیدگی  وباز سازی صنعت نفت موجب فرسودگی صنایع تولید نفت وانتقال مسیر لوله های نفت وگاز در کشور شده است .طوریکه مدام گزارش از مرگ های خاموش بدلیل نشت لوله های گاز داده می شود .یا از انفجار لوله های پوسیده ی انتقال نفت  و گازخبر بازتاب داده می شود. بطور مثال چند سال است که از برخی  شهرهای استان لرستان گزارش نشت لوله های نفت وآلوده کردن آب رودخانه ی کشاورزی گزارش  می شود . حتی سال گذشته از شکاف و روزنه های کوه در پلدختر  آتش بیرون زده می شد .ولی اقدامی برای ترمیم ومرمت لوله  های فرسوده و پوسیده ی نفت وگاز نشده است .چون مسئولان کشور سخت در گیر کمک مالی وتسلیحاتی و اعزام نیرویی به هم پیمان بشار اسد جنایتکار هستند یا  در گیرجنگ قدرت وثروت داخلی می باشنند . برای همین اکنون  از سوی خبر گزاری دروغ پرداز پاسداران فارس گزارش شده است مردم یک روستای لرستان از چشمه بنزین محدوده روستای خود چند روزی درآمد کسب کردند چون بنزین مخلوط با آب را لیتری 500 تومان فروختند . این روستای ریخان نام دارد که 3000 نفر جمعیت  دارد از توابع بخش معمولان پلدختر در 40 کیلومتری جنوب شهرستان خرم‌آباد می باشد و از بهمن ماه سال گذشته با یک چشمه بنزین در یک محدوده 100 متری مواجه می‌شوند که اهالی روستا در این مدت هر آنچه در توان داشته از این بنزین برداشت کردند ، بدون اینکه مسئولی متوجه این موضوع شود البته .خط انتقال بنزین جنوب کشور به شمال کشور در مسیر این روستا قرار دارد اما به دلیل فرسودگی خطوط این مسیر دچار نشت می شود که  در فاصله حدود یک متری خط لوله اصلی به خارج از زمین هدایت شده بود.  مهمتر اینکه مدیرکل محیط زیست لرستان گفته است  به علت ترکیدگی و نشتی لوله بنزین در روستای ریخان لرستان شاهد محدوده وسیعی از آلودگی خاک و آب در این منطقه هستیم.  این نشتی باعث شده حدود 500 تا 600 متر طول در عرض 150 متر از خاک و آب این منطقه آلوده شود،احتمال اینکه این نشتی به آب‌های زیرزمینی خسارت وارده کرده باشد، زیاد است.
بهر حال پس از 35 سال که از قول خمینی شیاد می گذرد که قول حکومت مستضعفان و پابرهنگان وتحویل سهم نفت به در خانه های شان داده بود . سهم اهالی روستای ریخان نه  از نفت که بنزین چنین داده شده است. 23 فرورین - 93 
به مسئولان مربوطه اطلاع‌رسانی شده است 

امین آقامیرزایی یکی از اهالی این روستا گفت: دی ماه سال گذشته مردم اهالی این روستا متوجه نشت بنزین در این محدوده شدند و بعد از چند روز توسط اهالی به مسئولان مربوطه اطلاع‌رسانی شد، اما تا چند روز گذشته هیچ‌گونه اقدامی انجام داده‌ نشد.وی افزود: بنزینی که مردم از این چشمه جمع‌آوری کرده‌اند، به خاطر اینکه آب در آن است قابل استفاده نیست.لازم به ذکر است، در گزارشی که شب گذشته از شبکه‌ سراسری صدا و سیما در این خصوص پخش شد، اهالی روستا اعلام کرده بودند که بنزین جمع‌آوری شده را لیتری 500 تومان تاکنون در این مدت فروخته‌اند.

آلودگی خاک و آب در منطقه ریخان 
مدیرکل محیط زیست لرستان گفت: به علت ترکیدگی و نشتی لوله بنزین در روستای ریخان لرستان شاهد محدوده وسیعی از آلودگی خاک و آب در این منطقه هستیم.محمدحسین بازگیر یادآور شد: این نشتی باعث شده حدود 500 تا 600 متر طول در عرض 150 متر از خاک و آب این منطقه آلوده شود، اما هنوز برآورد خسارت نهایی اعلام نشده و تا روز شنبه اعلام می‌شود چون این نشتی در زیر زمین بوده و آثار مخرب خود را دیر نشان می‌دهد و همچنین این اتفاق به یک ماه قبل از سال 93 برمی‌گردد.
خسارت نهایی به‌زودی اعلام می‌شود 
بازگیر خاطرنشان کرد: در حال حاضر این نشتی ترمیم شده و کانالی بین رودخانه و این نشتی زده شده، تا از ورود آن به رودخانه جلوگیری شود.مدیرکل محیط زیست لرستان گفت: سال گذشته این دومین نشتی بوده که در این مسیر رخ داده که نشتی نخست در دره خزینه پلدختر بوده و نشتی دوم در روستای ریخان رخ داده است.وی افزود: احتمال اینکه این نشتی به آب‌های زیرزمینی خسارت وارده کرده باشد، زیاد است و کارشناسان در حال بررسی موضوع هستند.   منبع : فرارو بر گرفته  از  خبرگزاری پاسداران فارس.

No comments:

Post a Comment